Uncategorized

Mus truskawkowy bez cukru

Rate this post
Ten mus można zrobić całkowicie bez cukru, tylko truskawki muszą być słodkie i sekret tkwi w odpowiedniej pasteryzacji. Przetwory to coś cudownego, bo można poczuć smak lata nawet zimą!
Najlepiej przygotować je od razu w większej ilości albo po prostu zarezerwować cały dzień na robienie różnych przetworów, w czasie, kiedy jest dostępnych najwięcej owoców i warzyw, z których je można wykonać. Polecam! Mus można użyć do naleśników, makaronu czy deserów.

Składniki na dwa słoiczki:

  • 700 g truskawek
  • łyżka fruktozy, cukru trzcinowego/ innego (opcjonalnie)
  • trochę wody

Truskawki myjemy i odrywamy zielone części. Wrzucamy wszystkie do garnka z grubym dnem i zalewamy delikatnie dno wodą, dodajemy łyżkę fruktozy, jeśli truskawki nie są bardzo słodkie. Przykrywamy i gotujemy około 30 minut, potem , gdy truskawki się rozpadną i zrobi się jednolita masa zdejmujemy pokrywkę i gotujemy jeszcze około 2 godzin co jakiś czas mieszając aż wszystko się zredukuje. Wszystko trzeba robić na wolnym ogniu, żeby truskawki się nie przypaliły.

Słoiki wyparzamy (tutaj jest napisane jak to zrobić). Napełniamy masą truskawkową, zakręcamy, ale nie do końca. Potem pasteryzujemy i trzeba to zrobić dokładnie i gotować dość długo – około 40-50 minut, żeby mus się nie popsuł.

Na końcu trzeba porządnie dokręcić słoiki i położyć do dołu zakrętką. Tak trzymać aż nie wystygną, potem podpisać i gotowe! 🙂

10 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.